menu
UA RU
Цей сайт використовує файли cookie та інші технології, щоб допомогти вам у навігації, а також надати кращий користувальницький досвід. Залишаючись на сайті ви погоджуєтеся з використанням файлів.
Добре
У ВАС Є ПИТАННЯ?
Зв'яжіться з нами:
Натискаючи на кнопку, ви даєте згоду на обробку персональних даних та погоджуєтеся з політикою конфіденційності.
Чому потрібне обладнання, яке сертифіковане Passive House?
Тепло у повітрі має дві властивості. Явне тепло - це тепло, яке зазвичай пов'язують із температурою, що вимірюється термометром. Під прихованою теплотою розуміється вологість повітря. При виборі потрібної припливно-витяжної установки з рекуперацією тепла необхідно враховувати обидва типи тепла.
Вентиляція з рекуперацією тепла, або HRV, є типом вентиляційної установки з теплообмінником, спроектованим для передачі тільки відчутного тепла від потоку теплого повітря до потоку холодного повітря. Взимку теплообмінник переміщає тепло від теплого відпрацьованого повітря, що виходить із будівлі до холодного зовнішнього повітря, що надходить до будівлі.

Вентилятор з рекуперацією енергії, або ERV, є аналогічним типом установки для обробки повітря з теплообмінником, призначеним для передачі як явного, так і прихованого тепла. На додаток до явної теплопередачі, яку також забезпечує HRV, ERV передає приховане тепло від більш вологого повітряного потоку до сухого повітряного потоку. Взимку це зазвичай означає, що волога в потоці витяжного повітря передається відносно сухого зовнішнього повітря, що надходить з потоку теплого вологого витяжного повітря в холодне сухе зовнішнє повітря, коли він входить в будівлю.

Рисунок 1 – Вентиляція з рекуперацією тепла (HRV), типова зимова продуктивність

Наведено приклад зимових характеристик вентилятора з рекуперацією тепла (HRV). Щоб відповідати вимогам пасивного будинку, HRV працює у двох умовах:
 1. HRV забезпечує безперервну вентиляцію - установка включена та провітрює всі години роботи;
 2. збалансований повітряний потік - об'єм зворотного повітря (RA) дорівнює обсягу припливного повітря (SA).

У цьому прикладі зовнішня температура становить -9 ° C, а середня температура всередині будівлі становить 22 ° C, як вимірюється на вході прямого сходження HRV. Теплообмінник має ефективність приблизно 85%, підвищуючи температуру зовнішнього повітря (НВ) і доводячи отриманий ПВ до будівлі з 18°C. Обробка вологості НВ відсутня – волога, що потрапляє в HRV, просто проходить у будівлю. У деяких кліматичних умовах це допустимо, оскільки волога НВ ніколи не вимагає осушення, хоча для цієї мети можуть бути використані кінцеві пристрої або теплообмінники, розташовані нижче потоку.

Приклад зимових характеристик вентилятора з рекуперацією енергії (ERV) показаний на малюнку 2. Фізична різниця між HRV у попередньому прикладі та ERV, показаним тут, полягає у додаванні гігроскопічного покриття на теплообмінник, що робить його здатним передавати тепло та вологу. Це покриття не знижує ефективність теплопередачі. У цьому прикладі температура по сухому термометру НВ становить -9°C і містить лише 26 зерен вологи на кілограм повітря. Температура всередині будівлі в середньому становить 22 ° C і містить 79 зерен вологи на кілограм повітря, як вимірюється на вході ВР в ERV. Теплообмінник спроектований як пристрій повної рекуперації енергії, тому він також ефективно передає вологу з повітряного потоку з найвищим вмістом вологи повітряний потік з найнижчим вмістом вологи. Приблизно з ефективністю рекуперації тепла приблизно 85%, приклад ERV підвищує температуру НВ та вміст вологи, доставляючи отриману ПВ у будівлю за температури 18°C ​​із 75 зернами вологи на кілограм повітря. Це більш ніж удвічі збільшує кількість вологи у повітрі, що надходить у будівлю. У посушливі зимові дні це є важливою перевагою для здоров'я та комфорту людей, а також знижує витрати на можливе зволоження.

Рисунок 2 – Типова зимова робота вентиляції з рекуперацією енергії (ERV)

В обох прикладах повітря доставляється в будівлю за температури 18 ° C, що може бути придатним для забезпечення теплового комфорту людей. Якщо розробник визначає, що потрібний додатковий підігрів припливного повітря, це може бути виконано шляхом встановлення нагрівальних теплообмінників на виході з вентиляційної установки або установки нагрівачів у робочій зоні. Останній варіант може забезпечити більший комфорт у деяких будівлях.


Баланс між заощадженою та споживаною енергією

HRV і ERV застосовуються в пасивних будинках та інших будівельних проектах. Існують помітні відмінності між процедурами вибору HRV/ERV, що використовуються для традиційних будівель та будівель пасивного будинку. У будівлі пасивного будинку очікується, що HRV/ERV буде відповідати суворим вимогам до робочих характеристик, при цьому врівноважуючи рекуперацію тепла та споживання електроенергії.

У програмі сертифікації PHI сертифікація потребує лише ефективності рекуперації тепла, що перевищує граничне значення PHI. Ефективність рекуперації енергії може бути опублікована, але це не потрібно умовами процесу сертифікації PHI. Аналогічно, ERV може застосовуватися у проекті пасивного будинку, але тільки компонент ефективності рекуперації тепла у продуктивності ERV повинен відповідати вимогам пасивного будинку. Проект може виграти від рекуперації вологи, що забезпечується ERV, проте мінімальних вимог до прихованої рекуперації немає.

Ціль HRV пасивного будинку полягає в тому, щоб ефективність рекуперації тепла відповідала мінімальному порогу, але не за рахунок надмірного споживання електроенергії. Споживання електроенергії має перевищувати максимального порогового значення, але споживання не можна мінімізувати з допомогою ефективності рекуперації тепла. Крім того, виробник повинен надати засоби управління, які контролюють баланс між обсягами припливного та зворотного повітря, щоб запобігти втраті ефективності рекуперації тепла та запобігти непотрібній інфільтрації та ексфільтрації через знижений або надлишковий тиск у будівлі. Таким чином, процес вибору HRV/ERV для пасивного будинку складніший, ніж для традиційної будівлі, що відповідає нормам.


Сертифікована рекуперація тепла та електричний ККД, перетік

Зразок сертифіката PHI показаний на малюнку 3. На основі цього зразка ми дійшли висновку, що для конкретної моделі виробника та його розміру пристрій відповідає наступним вимогам:
 1. Мінімальний рівень рекуперації тепла (75%)
 2. Максимальне споживання електроенергії, виражене як питома електрична потужність (<0,45 Втч/м3)
 3. Максимальний витік через корпус та витік із зворотного повітря в припливний (<3%)

Рисунок 3 - Сертифікат PHI із зазначенням порогових значень рекуперації тепла, споживання електроенергії та витоків для сертифікації

Сертифікований діапазон витрати повітря

Сертифікат PHI також включає діапазон витрати повітря HRV, у якому застосовуються сертифіковані значення ефективності. Хоча HRV може забезпечувати потік повітря у ширшому діапазоні повітряних потоків, сертифікат визначає діапазон повітряного потоку, що застосовується. Цей діапазон пов'язаний із умовами випробування HRV, а саме із зовнішнім статичним тиском (ESP). Стратегія вентиляції пасивного будинку передбачає розподіл повітря через систему повітроводів низького тиску. Ця концепція підтримується обмеженням випробувального тиску, встановленим PHI. HRV може подавати повітря проти вищого ESP, але це призведе до анулювання сертифікованих значень ефективності. На малюнку 4 показані сертифіковані параметри повітряного потоку, опубліковані в сертифікаті PHI. Для агрегату моделі 50 сертифікат PHI застосовується лише в тому випадку, якщо заплановані витрати повітря у HRV знаходяться в діапазоні від 5400 до 9000 м3/год та при не більше 359 Па.

Рисунок 4 - Сертифікат PHI із зазначенням параметрів повітряного потоку для сертифікації

Визначення ефективності рекуперації тепла

Будинки, відповідні нормам, традиційно надають значення рекуперації тепла з допомогою методів випробувань, регульованих AHRI. AHRI та PHI мають різні цілі щодо тестування HRV. У PHI стверджується, що, як правило, сертифіковані «компоненти в два-три рази ефективніші за відповідні широко використовувані продукти. Такий високий рівень ефективності має вирішальне значення задля досягнення Стандарту пасивного будинку». (див.: https://passivehouse.com/03_certification/01_certification_components/01_benefits-of-certification/01_benefits-of-certification.htm). AHRI описує свою основну мету сертифікації: «Переконати покупців у тому, що виробники виробляють продукцію з постійно діючими рейтингами, тим самим підвищуючи впевненість покупців у характеристиках продуктів виробників, що беруть участь, і перешкоджаючи маркетингу продуктів з недійсними рейтингами». (Див.: https://www.ahrinet.org/certification).

Крім того, існують 2 суттєві відмінності між AHRI та PHI щодо ефективності рекуперації тепла.
 1. Ефективність рекуперації тепла. Формула ефективності рекуперації тепла AHRI відрізняється від формули PHI. Формула AHRI регулює ефективність повітряного потоку, а формула PHI регулює ефективність тепла, що відходить, що виникає в HRV. Специфікатори повинні включати визначення програми, за якою сертифіковані критерії HRV з метою енергетичної моделі проекту пасивного будинку.
 2. Мінімальна ефективність. І AHRI, і PHI підтверджують, що дані про вибір виробників були перевірені у сторонній випробувальній лабораторії. PHI має додаткову мінімальну вимогу до ефективності 75%. AHRI немає мінімального порога ефективності рекуперації тепла.

Найнижча первісна вартість проти найнижчого енергоспоживання

HRV, сертифіковані Passive House Institute, вибираються з урахуванням концепції енергозбереження PHI. У прикладі на Рисунку 5 порівнюються 2 ERV, обидва з яких здатні забезпечувати 5860 кубічних метрів на годину ПВ, обидва забезпечують ефективність рекуперації тепла ~ 85%. Найменший з доступних PHI-сертифікованих блоків для подачі вентиляційного повітря 5860 куб. метрів на годину – це розмір 35, щоб не перевищувати максимальну електричну потужність PHI 0,77 Вт/куб. Для порівняння, можна вибрати пристрій, сертифікований AHRI, який є меншим за розміром і має нижчу первісну вартість, але він буде споживати на 66% більше енергії на рік, ніж пристрій, сертифікований PHI.

Традиційно очищувачі повітря вибираються на основі обмежень, що накладаються командою розробників:
 1. Мінімізуйте площу, щоб поміститися в доступний внутрішній простір
 2. Мінімізуйте площу, щоб максимально використовувати сонячні панелі на даху
 3. Сертифікація AHRI для забезпечення сторонньої перевірки даних вибору виробників

Отже, потрібні коригування стандартного методу застосування HRV. Більша система HRV для пасивного будинку матиме більшу площу основи та вищі початкові витрати, але економічні аспекти концепції пасивного будинку виправдовують додаткові витрати на електроенергію, зекономлену під час експлуатації.

Рисунок 5 - Порівняння HRV, вибраної для забезпечення 5860 кубічних метрів на годину, розміру та питомої електричної потужності

Чи вартує встановлення більшого розміру додаткових витрат? Якщо економія енергії є важливою для команди проекту, тоді так. Наведено приклад енергоспоживання при порівнянні розрахункового річного енергоспоживання для 2 HRV: 1) HRV з найменшими витратами та 2) HRV, що відповідає критеріям PHI. При зазначеній швидкості повітряного потоку 5860куб.м/год HRV, обраний для відповідності критеріям PHI, використовує на 41% менше енергії вентилятора для подачі тієї самої кількості повітря. З урахуванням різниці вартості, пов'язаної з роботою роторного двигуна рекуперації, охолодженням, нагріванням і регулюванням вологості, PHI-сертифікований HRV споживає приблизно на 10% менше електроенергії, ніж HRV з найменшими витратами. Кожен проект матиме різні результати і дуже важливо проаналізувати очікувану економію енергії, включаючи повний аналіз витрат протягом усього життєвого циклу з кожним порівняльним аналізом вартості.

Рисунок 6 - Порівняння обраної HRV для забезпечення 5860 кубічних метрів на годину, розрахункового річного споживання енергії

Порівнюючи варіанти, зважайте на додаткову цінність PHI-сертифікації.

 1. Фаза проектування. Пакет планування пасивного будинку (PHPP) використовується для моделювання енергоспоживання будівлі та визначення енергетичних характеристик пасивного будинку. PHPP містить завантажені показники HRV з сертифікатом PHI, тому консультанти пасивного будинку просто вибирають HRV, і відповідні дані про продуктивність завантажуються в модель швидко і точно.
 2. Етап перевірки. Проекти з сертифікатом PHI, що використовують несертифіковані ERV, вимагають польових випробувань щодо їх експлуатаційних характеристик з подальшим коригуванням зведеної інформації про використання енергії в пакеті планування пасивного будинку (PHPP). Польові випробування сертифікованих параметрів складно та дорого. Сертифікована система PHI HRV не вимагає польової перевірки працездатності.
 3. Проекти пасивних будинків сертифіковані PHIUS. Без своєї програми сертифікації ERV PHIUS приймає сертифіковані дані ERV від PHI.
Будівля пасивного будинку виграє від використання сертифікованої PHI HRV. Оцінка сертифікованої PHI HRV для будь-якого будівельного проекту також є справою, оскільки в будь-який час економія енергії є основною метою.
Джерело: Swegon
Інші цікаві блоги: